Stručná pravidla hry

Následující velmi stručný výtah z pravidel má umožnit odehrání utkání začátečníkům. Pravidla squashe jsou daleko obsáhlejší s přesným výkladem. V této podobě jsou však zapotřebí pouze pro vrcholovou úroveň. Pro rekreační hru postačí dále uvedený výběr základních principů.

Případným zájemcům budou objasněna při návštěvě klubu. Je možno je rovněž zakoupit v knižním vydání. Vzhledem k charakteru hry, kdy jsou oba hráči v jednom kurtu a střídají se v odehrání míče, musí být základním pravidlem neohrozit protihráče raketou ani nastřelením míčem.

Hra

Squash se hraje mezi dvěma hráči, z nichž každý musí používat raketu, s míčkem a na kurtu. Všechny prvky jsou specifikovány pravidly.

Skóre

Zápas je tvořen vítězstvím jednoho z hráčů ve dvou nebo třech setech (podle dohody). Každý set se hraje na dosažení 9 bodů jedním z hráčů. V případě, že dosáhnou oba skóre 8:8, přijímající hráč určí před zahájením hry, zda set končí dosažením devíti bodů (o jeden) nebo desíti bodů (o dva).

Body

Bod může dosáhnout pouze podávající hráč po vítězném úderu ve výměně. Pokud výměnu vyhraje přijímající hráč, stává se podávajícím bez změny skóre. Tzv. systém se ztrátami.

Podání

Hra začíná podáním z podávacího boxu, ve kterém musí podávající stát alespoň jednou nohou. Na počátku utkání rozhoduje o podávajícím los roztočením rakety. Při zahájení utkání, setu a po zisku podání v setu má podávající právo volby, ze které strany začne podávat. Následující podání se musí pravidelně střídat z obou stran. Podávající hráč pokračuje v podáních dokud neprohraje výměnu. Pak se podávajícím stává soupeř.Při podání se míček nadhodí rukou nebo raketou a zahraje se. Pokud hráč nadhodil, ale nezahrál úder, může podání opakovat.Pro správně provedené podání musí míč nejprve narazit na čelní stěnu mezi horní outovou a střední podávací čarou. Pak může (ale nemusí) narazit na boční, popř. i zadní stěnu a musí dopadnout do zadní čtvrtiny kurtu na straně přijímajícího. Jakýkoliv dotek čáry na stěně nebo podlaze kurtu je špatný míč.