Začátečníci

Informace pro začátečníky aneb jak začít se squashem.

Oblečení

Sportovní soupravy na squash jsou obdobné jako pro ostatní sálové sporty. Pánové si obléknout na hraní triko, šortky, pro dámy se hodí i krátká sportovní sukýnka nebo šaty. Barevnosti se meze nekladou, výrobci oblečení pro squash nabízí nejrůznější odstíny a barevné kombinace. Squashové oblečení pro všechny lze zakoupit i u nás v centru.

Obuv

Kvalitní sportovní boty jsou pro sálové sporty velmi důležité a pro squash jsou naprosto nezbytné! Nevhodné jsou také běžecké boty - mají vysokou podrážku a nedostatečnou oporu pro kotníky. Nejlepší variantou je koupit boty přímo určené pro squash přímo v našem centru, nebo specializovaném obchodě. Personál má totiž více zkušeností s individuálním výběrem. Boty by měly být lehké, pevné a pohodlné, nejlépe s gelovou výztuží. Boty s černou podrážkou jsou zakázány, nechávají na povrchu kurtu černou čáru. Sálové boty s tmavou podrážkou musí mít označení "non marking" tzn.: nezanechávají stopy. Na botách se šetření nevyplácí! Při hře v nevhodné obuvi vás začnou brzo bolet paty, kotníky a kolena.

Raketa

Pro výběr správné rakety doporučujeme oslovit některého z našich trenérů. Vybrat si správnou raketu není jednoduchá záležitost. Rozhodně neuděláte chybu, když si mezi širokou škálou různých značek vyberete raketu TECNIFIBRE nebo QM. Tyto firmy nabízí kvalitní rakety pro začátečníky, pokročilé i profesionální hráče. Pokud máte možnost, půjčete si raketu od známých a vyzkoušejte si sami, která vám nejlépe sedne do ruky. V našem centru máme velmi dobrý výběr, proto je nejlepší si koupit raketu přímo u nás, kde Vám rádi při výběru poradíme. Stejně jako při výběru obuvi není dobré šetřit, na kurtu se velmi pozná kvalita vaší rakety, samozřejmě je rozdíl mezi zkušeným hráčem, který potřebuje raketu lepší a hráčem laikem, avšak i z laika se postupně stává hráč zkušený a pak je nutné zakoupit novou raketu.

Míček

Druh míčku volíme podle úrovně hráčů. Všichni výrobci míčků odlišují různé druhy míčků barevnými tečkami. Tyto značky určují schopnost odrazu míčku. Začátečníci by měli začínat s míčky více skákavými a závodní hráči používají míčky, které se odráží málo (až po zahřátí ). Nejrozšířenější značkou míčů je DUNLOP. Tyto míče jsou opravdu kvalitní a stojí za to si je koupit. Míčky dle skákavosti se řadí takto (od nejméně rychlého - nejtěžší - po nejrychlejší - nejlehčí):

  • Dvě žluté tečky
  • Jedna žlutá tečka
  • Bílá tečka
  • Zelená tečka
  • Červená tečka
  • Modrá tečka

Doplňky

Mezi nejčastější používané doplňky patří ochranné brýle na squash. Při soutěžích juniorů je dokonce hra v brýlích povinná. V podstatě jsou podobné sportovním brýlím s čirým sklem např. na kolo. Speciální squashové brýle je možné zakoupit i v našem centru, nebo si je můžete zakoupit ve specializovaných prodejnách, např. značky OAKLEY a KARAKAL patří mezi nejznámější. Pokud se hodně potíte, používejte čelenku nebo šátek, potítka na zápěstí a vyberte si dobrou omotávku na držadlo rakety. Hra bude hned příjemnější.

Trenéři

Vzít si pár lekcí s trenérem hned na začátku squashové života je velmi užitečné. Staré naučené chyby samouků se špatně odstraňují. Mít jasno v pravidlech, alespoň nejzákladnějších, je u hry squash stejně důležité jako údery. Správná raketa, kvalitní obuv, míček, ochranné brýle. Naši trenéři vám ve všem poradí.